Ero sivun ”Ansvandia:Etusivu” versioiden välillä

Taskulego Wikistä
Siirry navigaatioonSiirry hakuun
Ei muokkausyhteenvetoa
Ei muokkausyhteenvetoa
Rivi 16: Rivi 16:
! Väkiluku
! Väkiluku
| 3
| 3
|-
! Viralliset kielet
| Suomi
|-
|-
! Kaupungit
! Kaupungit
Rivi 25: Rivi 28:


= Maantiede =
= Maantiede =
== Yleistä ==


Ansvandian rajat ulottuvat kahden meren rannalle. Maa rajoittuu pohjoisessa [[SKY]]n alueeseen, koillisessa [[DNC:Etusivu|D.N.C.]]:hen, kaakossa [[Starlith]]iin, etelässä Anserinlahteen, lännessä [[SEAL]]in luonnnonsuojelualueeseen ja kaakossa Arktiksenmereen ja Gallopavomereen.
Ansvandian rajat ulottuvat kahden meren rannalle. Maa rajoittuu pohjoisessa [[SKY]]n alueeseen, koillisessa [[DNC:Etusivu|D.N.C.]]:hen, kaakossa [[Starlith]]iin, etelässä Anserinlahteen, lännessä [[SEAL]]in luonnnonsuojelualueeseen ja kaakossa Arktiksenmereen ja Gallopavomereen.
== Maantieteelliset alueet ==
Pohjois-Ansvandiassa on Vuoritörmä. Länsi-Ansvandiassa on Kannonvaara.

Versio 11. marraskuuta 2025 kello 23.39

Ansvandian Stratokratian wiki

Perustuslaki

Lippu
Valtiomuoto Stratokratia
Pinta-ala null km²
Väkiluku 3
Viralliset kielet Suomi
Kaupungit Suvanto Ahoranta

Ansvandia on D.N.C.:n luoteispuolella sijaitseva stratokratiajohtoinen valtio, joka kuuluu SKYn perustajajäsenmaihin.

Maantiede

Yleistä

Ansvandian rajat ulottuvat kahden meren rannalle. Maa rajoittuu pohjoisessa SKYn alueeseen, koillisessa D.N.C.:hen, kaakossa Starlithiin, etelässä Anserinlahteen, lännessä SEALin luonnnonsuojelualueeseen ja kaakossa Arktiksenmereen ja Gallopavomereen.

Maantieteelliset alueet

Pohjois-Ansvandiassa on Vuoritörmä. Länsi-Ansvandiassa on Kannonvaara.