Ero sivun ”Valtiot” versioiden välillä

Taskulego Wikistä
Siirry navigaatioonSiirry hakuun
Ei muokkausyhteenvetoa
Ei muokkausyhteenvetoa
Rivi 11: Rivi 11:
|-
|-
| [[SKY]]n jäsenvaltio || 31.10.2025 alkaen || 31.10.2025 alkaen || 18.11.2025 alkaen || 31.10.2025 - 8.11.2025
| [[SKY]]n jäsenvaltio || 31.10.2025 alkaen || 31.10.2025 alkaen || 18.11.2025 alkaen || 31.10.2025 - 8.11.2025
|-
| Itsenäisyydenjulistus || Ei tiedossa || null || Ei tiedossa || Ei tiedossa
|-
|-
| Valtiomuoto || [[Stratokratia]] || [[Herttuallinen diarkia]] || [[Tasavalta]] || [[Monarkia]]
| Valtiomuoto || [[Stratokratia]] || [[Herttuallinen diarkia]] || [[Tasavalta]] || [[Monarkia]]

Versio 29. marraskuuta 2025 kello 00.36

Johdanto

Valtio on määrätyllä maantieteellisellä alueella oleva ihmisyhteisö, joka käyttää omatakeista ja pysyvää valtaa.

Valtiotaulukko

Valtiotaulukko
_______________________________ Ansvandia D.N.C. Starlith Kalkkuna Unioni
SKYn jäsenvaltio 31.10.2025 alkaen 31.10.2025 alkaen 18.11.2025 alkaen 31.10.2025 - 8.11.2025
Itsenäisyydenjulistus Ei tiedossa null Ei tiedossa Ei tiedossa
Valtiomuoto Stratokratia Herttuallinen diarkia Tasavalta Monarkia
Hallitsija Ansvandian ylipäällikkö Napalmian ja Dodekaedrin herttuat Starlithin konsuli Kuningas
Pääkaupunki Suvanto Almazgorod Starlith Von Orion Ei tiedossa
Pinta-ala 490 000 m² 780 000 m² 440 000 m² 320 000 m²*
Väkiluku 3 7 4 4*
Viralliset kielet suomi englanti, suomi englanti suomi


*suurimmillaan (ennen Kalkkuna Unionin hajoamista marraskuussa 2025)