Ero sivun ”Valtiot” versioiden välillä

Taskulego Wikistä
Siirry navigaatioonSiirry hakuun
Ei muokkausyhteenvetoa
Ei muokkausyhteenvetoa
Rivi 15: Rivi 15:
|-
|-
| Hallitsija || [[Ansvandian ylipäällikkö]] || [[Napalmian ja Dodekaedrin herttuat]] || [[Starlithin konsuli?]] || [[Kuningas]]
| Hallitsija || [[Ansvandian ylipäällikkö]] || [[Napalmian ja Dodekaedrin herttuat]] || [[Starlithin konsuli?]] || [[Kuningas]]
|-
| Pääkaupunki || [[Suvanto]] || [[se]] || [[joku]] || Ei tiedossa
| Pääkaupunki || [[Suvanto]] || [[se]] || [[joku]] || Ei tiedossa
|}
|}

Versio 28. marraskuuta 2025 kello 23.31

Johdanto

Valtiotaulukko

Valtiotaulukko
- Ansvandia D.N.C. Starlith Kalkkuna Unioni
SKYn tunnustama Kyllä Kyllä Kyllä Kyllä
Valtiomuoto Stratokratia Herttuallinen diarkia Tasavalta Monarkia
Hallitsija Ansvandian ylipäällikkö Napalmian ja Dodekaedrin herttuat Starlithin konsuli? Kuningas
Pääkaupunki Suvanto se joku Ei tiedossa


| Alue / Kokonaisuus | Keskeiset yksiköt ja toiminnot | Johto / Henkilöstö | | --------------------------- | ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- | ----------------------------------------------------------------------------------------------------------- | | **Ahoranta** | Merijalkaväejääkärikaarti; Erikoisjääkärikomppanian tukikohta; Huoltolaitoksen pääkeskus; Logistiikkakeskus | Eversti Sinisotka; Everstiluutnantti Matsku; resurssipäällikkö; logistiikkalaitoksen päällikkö | | **Suvanto** | Gaviasperin linnoitus; Kannonvaaran linnoitus; Huoltolaitoksen keskus; Alueelliset resurssikeskukset; Oikeuslaitos; Tuomioistuin; Poliisilaitos; Sisäviranomaislaitos; Pääpoliisiasema; Vankilat (Kannonvaaran vankila, TTPL) | Poliisipäällikkö; Poliisikersantti Sinisotka; Poliisivirkamies Matsku; Strategiapäällikkö ja -alipäällikkö; Kenraaliluutnantti Matsku; Kenraali Sinisotka; | | **Vuoritörmä (varuskunta)** | Rakunajääkärikaarti; Husaarikomppania; Erikoisjääkärikomppanian tukikohta; Eskadroonat; Tiedustelukomppania; Asevoimien tiedustelukeskus; Vastavakoiluosasto; Ulkotiedusteluosasto; Maanmittauslaitos | Tiedustelukomppanian päällikkö; Virkailija-agentit; Virkailijaluutnantti Sinisotka; Ratsumestari; Kornetti | | **Asevoimien ylin johto** | Strateginen suunnittelu; Alueiden yhteensovittaminen