Ero sivun ”Ansvandia:Etusivu” versioiden välillä

Taskulego Wikistä
Siirry navigaatioonSiirry hakuun
p (Suojasi sivun ”Ansvandia:Etusivu” ([Muokkaus=Salli vain ylläpitäjät] (ikuinen) [Siirto=Salli vain ylläpitäjät] (ikuinen)))
Ei muokkausyhteenvetoa
Rivi 10: Rivi 10:
! Valtiomuoto
! Valtiomuoto
| [[Ansvandia:Stratokratia|Stratokratia]]
| [[Ansvandia:Stratokratia|Stratokratia]]
|-
! Ylipäällikkö
| Sinisotka
! Alipäällikkö
| Matsku
|-
|-
! Pinta-ala
! Pinta-ala

Versio 12. marraskuuta 2025 kello 17.53

Ansvandian Stratokratian wiki

Perustuslaki

Lippu
Valtiomuoto Stratokratia
Ylipäällikkö Sinisotka Alipäällikkö Matsku
Pinta-ala null km²
Väkiluku 3
Viralliset kielet suomi
Kaupungit Suvanto Ahoranta

Ansvandia on D.N.C.:n luoteispuolella sijaitseva stratokratiajohtoinen valtio, joka kuuluu SKYn perustajajäsenmaihin.

Maantiede

Yleistä

Ansvandian rajat ulottuvat kahden meren rannalle. Maa rajoittuu pohjoisessa SKYn alueeseen, koillisessa D.N.C.:hen, kaakossa Starlithiin, etelässä Anserinlahteen, lännessä SEALin luonnnonsuojelualueeseen ja kaakossa Arktiksenmereen ja Gallopavomereen.

Maantieteelliset alueet

Pohjois-Ansvandiassa on Vuoritörmä. Länsi-Ansvandiassa on Kannonvaara.