Ero sivun ”Valtiot” versioiden välillä
Taskulego Wikistä
Siirry navigaatioonSiirry hakuun
Ei muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
| (7 välissä olevaa versiota samalta käyttäjältä ei näytetä) | |||
| Rivi 8: | Rivi 8: | ||
|+ Valtiotaulukko | |+ Valtiotaulukko | ||
|- | |- | ||
! | ! !! [[Ansvandia:Etusivu|Ansvandia]] !! [[DNC:Etusivu|D.N.C.]] !! [[Starlith]] !! [[Kalkkuna Unioni]] | ||
|- | |- | ||
| [[SKY]]n jäsenvaltio || 31.10.2025 alkaen || 31.10.2025 alkaen || 18.11.2025 alkaen || 31.10.2025 - 8.11.2025 | | '''[[SKY]]:n jäsenvaltio''' || 31.10.2025 alkaen || 31.10.2025 alkaen || 18.11.2025 alkaen || 31.10.2025 - 8.11.2025 | ||
|- | |- | ||
| | | '''[[SKYn perustajajäsenmaat|SKY:n perustajajäsenmaa]]''' || kyllä || kyllä || ei || kyllä | ||
|- | |- | ||
| | | '''[[SKYn määritelmä oikeusvaltiosta|Oikeusvaltio]]''' || kyllä || kyllä || kyllä || kyllä | ||
|- | |- | ||
| | | '''Perustamispäivä''' || 25.10.2025 || 25.10.2025 || 10.11.2025 || 26.10.2025 | ||
|- | |- | ||
| | | '''Valtiomuoto''' || [[Stratokratia]] || [[Herttuallinen diarkia]] || [[Tasavalta]] [?] || [[Monarkia]] | ||
|- | |- | ||
| | | '''Hallitsija''' || [[Ansvandian ylipäällikkö]] || [[Napalmian ja Dodekaedrin herttuat]] || [[Starlithin konsuli]] || [[Kuningas]] | ||
|- | |- | ||
| | | '''Pääkaupunki''' || [[Suvanto]] || [[Almazgorod]] || [[Starlith Von Orion]] || Ei tiedossa | ||
|- | |- | ||
| Viralliset kielet || suomi || englanti, suomi || englanti || suomi | | '''Pinta-ala''' || 490 000 m² || 780 000 m² || 440 000 m² || 320 000 m²'''*''' | ||
|- | |||
| '''Väkiluku''' || 3 || 7 || 4 || 4'''*''' | |||
|- | |||
| '''Viralliset kielet''' || suomi || englanti, suomi || englanti || suomi | |||
|} | |} | ||
::'''*'''suurimmillaan (ennen [[Kalkkuna Unioni]]n hajoamista marraskuussa 2025) | ::'''*'''suurimmillaan (ennen [[Kalkkuna Unioni]]n hajoamista marraskuussa 2025) | ||
Nykyinen versio 5. joulukuuta 2025 kello 00.04
Johdanto[muokkaa]
Valtio on määrätyllä maantieteellisellä alueella oleva ihmisyhteisö, joka käyttää omatakeista ja pysyvää valtaa.
Valtiotaulukko[muokkaa]
| Ansvandia | D.N.C. | Starlith | Kalkkuna Unioni | |
|---|---|---|---|---|
| SKY:n jäsenvaltio | 31.10.2025 alkaen | 31.10.2025 alkaen | 18.11.2025 alkaen | 31.10.2025 - 8.11.2025 |
| SKY:n perustajajäsenmaa | kyllä | kyllä | ei | kyllä |
| Oikeusvaltio | kyllä | kyllä | kyllä | kyllä |
| Perustamispäivä | 25.10.2025 | 25.10.2025 | 10.11.2025 | 26.10.2025 |
| Valtiomuoto | Stratokratia | Herttuallinen diarkia | Tasavalta [?] | Monarkia |
| Hallitsija | Ansvandian ylipäällikkö | Napalmian ja Dodekaedrin herttuat | Starlithin konsuli | Kuningas |
| Pääkaupunki | Suvanto | Almazgorod | Starlith Von Orion | Ei tiedossa |
| Pinta-ala | 490 000 m² | 780 000 m² | 440 000 m² | 320 000 m²* |
| Väkiluku | 3 | 7 | 4 | 4* |
| Viralliset kielet | suomi | englanti, suomi | englanti | suomi |
- *suurimmillaan (ennen Kalkkuna Unionin hajoamista marraskuussa 2025)