Ero sivun ”Valtiot” versioiden välillä

Taskulego Wikistä
Siirry navigaatioonSiirry hakuun
Ei muokkausyhteenvetoa
Ei muokkausyhteenvetoa
 
(7 välissä olevaa versiota samalta käyttäjältä ei näytetä)
Rivi 8: Rivi 8:
|+ Valtiotaulukko
|+ Valtiotaulukko
|-
|-
! _______________________________ !! [[Ansvandia:Etusivu|Ansvandia]] !! [[DNC:Etusivu|D.N.C.]] !! [[Starlith]] !! [[Kalkkuna Unioni]]
! !! [[Ansvandia:Etusivu|Ansvandia]] !! [[DNC:Etusivu|D.N.C.]] !! [[Starlith]] !! [[Kalkkuna Unioni]]
|-
|-
| [[SKY]]n jäsenvaltio || 31.10.2025 alkaen || 31.10.2025 alkaen || 18.11.2025 alkaen || 31.10.2025 - 8.11.2025
| '''[[SKY]]:n jäsenvaltio''' || 31.10.2025 alkaen || 31.10.2025 alkaen || 18.11.2025 alkaen || 31.10.2025 - 8.11.2025
|-
|-
| Perustamispäivä || 25.10.2025 || 25.10.2025 || 10.11.2025 || 25.10.2025
| '''[[SKYn perustajajäsenmaat|SKY:n perustajajäsenmaa]]''' || kyllä || kyllä || ei || kyllä
|-
|-
| Valtiomuoto || [[Stratokratia]] || [[Herttuallinen diarkia]] || [[Tasavalta]] || [[Monarkia]]
| '''[[SKYn määritelmä oikeusvaltiosta|Oikeusvaltio]]''' || kyllä || kyllä || kyllä || kyllä
|-
|-
| Hallitsija || [[Ansvandian ylipäällikkö]] || [[Napalmian ja Dodekaedrin herttuat]] || [[Starlithin konsuli]] || [[Kuningas]]
| '''Perustamispäivä''' || 25.10.2025 || 25.10.2025 || 10.11.2025 || 26.10.2025
|-
|-
| Pääkaupunki || [[Suvanto]] || [[Almazgorod]] || [[Starlith Von Orion]] || Ei tiedossa
| '''Valtiomuoto''' || [[Stratokratia]] || [[Herttuallinen diarkia]] || [[Tasavalta]] [?] || [[Monarkia]]
|-
|-
| Pinta-ala || 490 000 m² || 780 000 m² || 440 000 m² || 320 000 m²'''*'''
| '''Hallitsija''' || [[Ansvandian ylipäällikkö]] || [[Napalmian ja Dodekaedrin herttuat]] || [[Starlithin konsuli]] || [[Kuningas]]
|-
|-
| Väkiluku || 3 || 7 || 4 || 4'''*'''
| '''Pääkaupunki''' || [[Suvanto]] || [[Almazgorod]] || [[Starlith Von Orion]] || Ei tiedossa
|-
|-
| Viralliset kielet || suomi || englanti, suomi || englanti || suomi
| '''Pinta-ala''' || 490 000 m² || 780 000 m² || 440 000 m² || 320 000 m²'''*'''
|-
| '''Väkiluku''' || 3 || 7 || 4 || 4'''*'''
|-
| '''Viralliset kielet''' || suomi || englanti, suomi || englanti || suomi
|}
|}




::'''*'''suurimmillaan (ennen [[Kalkkuna Unioni]]n hajoamista marraskuussa 2025)
::'''*'''suurimmillaan (ennen [[Kalkkuna Unioni]]n hajoamista marraskuussa 2025)

Nykyinen versio 5. joulukuuta 2025 kello 00.04

Johdanto[muokkaa]

Valtio on määrätyllä maantieteellisellä alueella oleva ihmisyhteisö, joka käyttää omatakeista ja pysyvää valtaa.

Valtiotaulukko[muokkaa]

Valtiotaulukko
Ansvandia D.N.C. Starlith Kalkkuna Unioni
SKY:n jäsenvaltio 31.10.2025 alkaen 31.10.2025 alkaen 18.11.2025 alkaen 31.10.2025 - 8.11.2025
SKY:n perustajajäsenmaa kyllä kyllä ei kyllä
Oikeusvaltio kyllä kyllä kyllä kyllä
Perustamispäivä 25.10.2025 25.10.2025 10.11.2025 26.10.2025
Valtiomuoto Stratokratia Herttuallinen diarkia Tasavalta [?] Monarkia
Hallitsija Ansvandian ylipäällikkö Napalmian ja Dodekaedrin herttuat Starlithin konsuli Kuningas
Pääkaupunki Suvanto Almazgorod Starlith Von Orion Ei tiedossa
Pinta-ala 490 000 m² 780 000 m² 440 000 m² 320 000 m²*
Väkiluku 3 7 4 4*
Viralliset kielet suomi englanti, suomi englanti suomi


*suurimmillaan (ennen Kalkkuna Unionin hajoamista marraskuussa 2025)